Naujienos

wii
Nuo šiol smulkus ir vidutinis verslas galės atgauti skolas ir užsienyje
2017 kovo 28

Nuo šiol smulkus ir vidutinis verslas galės atgauti skolas ir užsienyje

2017-01-18 įsigaliojo naujas reglamentas dėl Europinio sąskaitos blokavimo įsakymo, kurio tikslas yra palengvinti kreditoriams visose valstybėse narėse atgauti skolas iš skolininkų. Reglamentas numato, kad nebereikia kreiptis į užsienio valstybės teismą norint užblokuoti skolininko sąskaitas, esančias kitoje šalyje, o tai jau galima padaryti kreipiantis į savo valstybės teismą. Tiesa, šis reglamentas negalioja Jungtinėje Karalystėje ir Danijoje.

Sąskaitos areštavimo sąlygos ir tvarka skiriasi kiekvienoje valstybėje, todėl iki šiol kreditoriai susidurdavo su sudėtingais, brangiais ir ilgais procesais. Europinio sąskaitos blokavimo įsakymo reglamentas šiuos procesus suvienodino visoje ES ir leidžia kreditoriui per savo valstybės teismą gauti blokavimo įsakymą, kuriuo skolininkui užkertamas kelias pervesti ar išimti kitose šalies banko sąskaitoje laikomas lėšas. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad tokių lėšų naudojimas apribojamas ne tik pačiam sąskaitos savininkui, bet ir kitiems asmenims, kuriems jis patikėjo per ją atlikti mokėjimus, įskaitant periodinio mokėjimo nurodymus, tiesioginio debeto sutartis ir pan.

Pavyzdžiui, jei Lietuvos teisme asmuo bylinėsis dėl skolos atgavimo ir norės blokuoti skolininko sąskaitą kitoje ES valstybėje, jis galės kreiptis su atitinkamu prašymu į bylą nagrinėjantį pirmosios instancijos teismą. Be to, jei kreditorius nežinos, kuriuose tos šalies bankuose skolininkas turi sąskaitas, Lietuvos teismas reglamente nustatytais atvejais galės kreiptis į toje valstybėje paskirtą informavimo instituciją, kuri pateiks visą informaciją apie skolininko sąskaitas.

Lietuvoje tokią funkciją vykdys Valstybinė mokesčių inspekcija, kuri informaciją apie Lietuvoje atidarytas skolininkų banko sąskaitas kreditoriams pateiks naudodama mokesčių apskaitos informacinę sistemą.

Gali atrodyti, kad tokie procesai bus labai ilgai trunkantys, nes yra bendradarbiaujama tarptautiniu mastu. Tačiau reglamente numatyti trumpi terminai, per kuriuos valstybių institucijos turės pateikti informacija. Dėl šios priežasties, visas procesas nuo kreipimosi į teismą iki sąskaitos užblokavimo gali užtrukti iki vieno mėnesio.

Ši naujovė yra puiki žinia mūsų klientams – smulkiam ir vidutiniam verslui, nes dabar SVV galės atgauti skolas iš skolininkų užsienyje žymiai efektyviau.